Steaua București, eșec dramatic acasă cu CS SCM Timișoara: 81-83

Etapa a treia a Campionatului Național de baschet masculin a adus cel de-al doilea eșec pentru Steaua București. Luni seara, 28 octombrie 2019, echipa pregătită de antrenorul Cătălin Burlacu a cedat pe teren propriu, scor 81-83 (25-18, 24-21, 12-17, 20-27), în fața celor de la CS SCM Timișoara.

După primele două sferturi, în care au jucat excelent, roș-albaștrii au condus pe tabelă o diferență de zece puncte, scor 49-39, și fanii gazdelor se gândeau că urmează a doua victorie în acest sezon. Numai că timișorenii au făcut două sferturi aproape de perfecțiune. Au recuperat exasperant sub panou și au marcat la foc automat cu aruncări de trei puncte. Finalul a fost apoteotic. La 81-83, Steaua a avut ultimul atac, dar Jovanovic a ratat aruncare de trei puncte, iar Timișoara a plecat victorioasă din București.

Cei mai buni marcatori pentru Steaua au fost: Vragovic – 22, Spasojevic – 12, Clanton – 12, Mandache – 11, Davis – 10.
În etapa a 4-a a Campioantului Național de baschet masculin, Steaua București va evolua în deplasare cu SCMU Craiova.