Steaua București, victorie superbă cu Explorări Baia Mare (3-1) și calificare spectaculoasă în sferturile Cupei!

Echipa de volei Steaua București s-a calificat joi seara, 21 noiembrie 2019, în sferturile de finală ale Cupei României după ce a trecut în optimi, pe teren propriu, de CS Știința Explorări Baia Mare, scor 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 25-21).

Într-o sală “Mihai Viteazul” arhiplină și într-o atmosferă incendiară, demnă de un joc în cupele europene, formația pregătită de Silviu Oancea – care este alcătuită în totalitate din jucători români – a făcut un joc excelent și a reușit să treacă de mai experimentata echipă din Ardeal.
După două seturi perfecte, Steaua a condus și în setul al patrulea la șapte puncte diferență, dar băimărenii au revenit spectaculos și au redus din diferență. Și, în setul patru, când mulți se așteptau ca tinerii jucători steliști să cadă psihic, Silviu Oancea a mutat bine tactic și și-a condus echipa spre o superbă victorie și o calificare meritată în sferturile de finală.

În sferturile de finală, Steaua București se va duela cu ACS Volei Municipal Zalău, pe 21 decembrie 2019.