STEAUA ÎN SEMIFINALELE SUPERLIGII

Echipa de rugby a CSA „Steaua” București a avansat în semifinalele Superligii CEC Bank, după un galop de sănătate în fața celor de la Universitatea Cluj. Oaspeții nu au putut ține pasul cu puternica noastră formație, care a deschis scorul prin Valentin MOTOTOLEA, în minutul 10, cu un eseu. Au urmat apoi două încercări consecutive înscrise de Robert DASCĂLU, a doua după o cursă superbă, cu punct de pornire jumătatea terenului. Între eseurile centrului nostru s-a intercalat și penalitatea din care clujenii au reușit punctele de onoare, prin Ionuț MAZĂRE.

Repriza secundă a consolidat o victorie confortabilă, eseurile rapide ale lui Gabriel NEAGU și Damian STRĂTILĂ fiind suficiente pentru încheierea conturilor. Pe final, același Damian STRĂTILĂ, dar și BOLDOR, eseu transformat, au dus scorul final la 43-3.

Echipa noastră s-a calificat pentru semifinalele Superligii, fază competițională în care va întâlni Timișoara Saracens, pe 20 mai, acasă, în Ghencea, de la ora 14.00.