STEAUA RANGERS DE NEOPRIT!

CSA Steaua Rangers a învins cu 4-2 pe Progym Gheorghieni, bifând astfel a cincea victorie din șase partide în actuala ediție a Campionatului Național de Hochei pe Gheață. Chiar dacă nu au fost în efectiv complet, roș-albaștrii au reușit să întoarcă meciul în favoarea lor, după ce în prima parte a jocului au fost conduși cu 2-0. Prima repriză s-a încheiat cu 1-0 pentru Progym, care a majorat scorul la 2-0 în actul doi, pe fondul unei superiorități numerice. A fost momentul în care steliștii s-au dezlănțuit și au punctat de două ori prin noua achiziție Pavlo Borysenko. Și în ultima repriză roș-albaștrii au dominat jocul. Au înscris prin Marius Mărcuș pentru 3-2, iar Andrey Butochnov a închis tabela la 4-2 în ultimele 15 secunde ale partidei.
“E o victorie importanta în ecuația clasamentului sezonului regulat”, a declarat la finalul partidei Cristian Cîrlan, președintele secției de hochei CSA Steaua Rangers. ”Faptul că am dominat jocul și am întors rezultatul de la 2-0 vorbește de la sine despre forța și unitatea acestei echipe, care este încă în formare. Meritul e al tuturor, de la antrenor, la căpitanul echipei, de la jucătorii consacrați la cei tineri, de la români la străini. Avem încă destul de muncă la multe capitole, dar sensul în care această echipă se formează și crește de la un meci la altul este cel pe care l-am anticipat, pe care l-am dorit. E o echipă unită care are un spirit puternic, iar asta e o armă de temut și foarte greu de combătut. Ne bucurăm că astăzi, 25 Octombrie, putem spune “La mulți ani!” Armatei României printr-o victorie frumoasă, pe care o dedicam tuturor militarilor”, a mai spus Cîrlan.