Superliga Națională de polo masculin va debuta la sfârșitul săptămânii

Campionatul intern de polo are mai multe faze de joc și va începe cu un tur preliminar, ce se desfășoară în două turnee după următorul calendar:

  • Turneul 1 preliminar, (17-20.10.2019), se va desfășura la Brașov;
  • Turneul 2 preliminar, (24-27.10.2019), se va desfășura la Focșani.

Echipele vor juca în sistem fiecare cu fiecare, iar primele patru clasate se vor califica pentru grupa valorică 1 – 4 din cea de-a doua fază, în timp ce ultimele patru echipe vor juca în grupa valorică 5 – 8. Vor urma etape duble săptămânale (tur/retur) – faza a doua, în cele două grupe valorice, meciurile urmând a avea loc în perioada 01 noiembrie 2019 – 05 aprilie 2020. La finalul etapelor duble vor urma meciurile din sferturile de finală (faza a treia) locul 3 – locul 6 și locul 4 – locul 5), semifinalele (faza a patra) și finalele (faza a cincea).

La cele două turnee preliminare din Superligia Națională de polo participă următoarele echipe: CSA Steaua București B.A., CS Rapid București, AMEFA Arad, Sportul Studențesc București, Dinamo București, CSM Oradea, CSU Politehnica Cluj și CSM Corona Brașov.

Programul meciurilor de la Brașov este următorul:
VINERI 18.10.2017
– Sportul Studențesc vs AMEFA Arad – 16:00;
– Steaua București B.A. vs Rapid București – 17:30;
– CSM Oradea vs Dinamo București – 19:00;
– CSU Politehnica Cluj vs CSM Corona Brașov – 20:30.
SÂMBĂTĂ 19.10.2017
– Sportul Studențesc vs Rapid București – 08:00;
– AMEFA Arad vs Steaua București B.A. – 09:30;
– CSM Oradea vs CSU Politehnica Cluj – 11:00;
– Dinamo București vs CSM Corona Brașov – 12:30;
– Rapid București vs AMEFA Arad – 16:00;
– Steaua București B.A. vs Sportul Studențesc – 17:30;
– Dinamo București vs CSU Politehnica Cluj – 19:00;
– CSM Corona Brașov vs CSM Oradea – 20:30.
DUMINICĂ 20.10.2017
– Sportul Studentesc București vs CSU Politehnica Cluj – 08:00;
– AMEFA Arad vs CSM Oradea – 09:30;
– Dinamo București vs Rapid București – 11:00;
– CSM Corona Brașov vs Steaua București B.A.  – 12:30.

Programul meciurilor de la Focșani este următorul:
VINERI 25.10.2017
– CSU Politehnica Cluj vs AMEFA Arad – 16:00;
– Rapid București vs – CSM Corona Brașov – 17:30;
– Steaua București B.A. vs Dinamo București – 19:00;
– CSM Oradea vs  Sportul Studențesc – 20:30.
SÂMBĂTĂ 26.10.2017
– Steaua București B.A. vs CSM Oradea – 11:30;
– CSU Politehnica Cluj vs Steaua București B.A. – 16:00;
– CSM Oradea vs Rapid București – 17:30;
– Dinamo București vs AMEFA Arad – 19:00;
– CSM Corona Brașov vs Sportul Studențesc – 20:30.
DUMINICĂ 27.10.2017
– Sportul Studențesc vs Dinamo București – 08:00;
– AMEFA Arad vs CSM Corona Brașov – 09:30;
– Rapid București vs CSU Politehnica Cluj – 11:00.

Andrei Iosep, antrenorul principal al echipei de polo, a făcut câteva precizări înaintea debutului în turul preliminar: „Formatul campionatului din acest an a fost schimbat pentru a da posibilitatea echipei naționale de a pregati participarea la Campionatul European din luna ianuarie 2020 cât și a turneului pre-olimpic din luna aprilie. În acest sezon vor fi două turnee preliminare cu toate echipele urmând ca  apoi, să ne împărțim în două grupe valorice 1-4 și 5-8. Campionatul va fi unul dintre cele mai echilibrate  din ultimii trei ani tinând cont că CSM Oradea s-a întărit considerabil față de sezoanele precedente”.

Distribuire social media