Suspans… cu prelungiri

Prima manșă a dublei dintre Progym Gheorgheni și Steaua Rangers, decisivă pentru faza finală a campionatului, a fost dominată de semnul echilibrului. Ce-a de-a doua repriză a început de la scorul de 0-0, Artem Bondariev fiind primul marcator al întâlnirii. Aflați în dublă superioritate numerică, hocheiștii de la Progym au înscris (1-1), însă Marius Mărcuș a trimis pucul în poartă, finalizând repriza în favoarea steliștilor, 1-2. În debutul ultimul act, gazdele au egalat, imediat însă, Mircea Constantin i-a adus pe roș-albaștrii din nou în avantaj. Echipa din Gheorgheni a reușit totuși să înscrie golul egalizator, 3-3. A urmat repriza suplimentară de prelungiri, în care nici una dintre echipe nu a reușit să puncteze. Aceasta a fost urmată de loviturile de penalitate în care gazdele au reușit să încline balanța în favoarea lor, 4-3.

În urma acestui rezultat, Steaua Rangers a câștigat un punct important în economia clasamentului pentru calificarea în Play-Off.
Mâine, de la ora 18:30, hocheiștii steliști vor încerca să-și consolideze poziția în clasament cu o victorie.