VICTORIE SENZAȚIONALĂ A BASCHETBALIȘTILOR STELIȘTI ÎN FAȚA CAMPIOANEI ROMÂNIEI!

Steaua CSM EximBank a învins CSU Asesoft Ploiești cu scorul de 86-84, la finalul unui meci nerecomandat cardiacilor. Ploieștenii au deschis scorul și au reușit, pe parcursul partidei, să mențină diferența la 5 puncte, chiar dacă steliștii au dictat jocul în două dintre reprize. În ultimele minute, roș-albaștrii au fost de neoprit. Au egalat, apoi au preluat conducerea și au păstrat avantajul până la final, aruncând în aer tribunele suporterilor steliști, care și-au susținut echipa pe tot parcursul meciului și au creat o atmosferă minunată. Cei mai buni marcatori ai serii au fost P. Barac – cu 15 puncte, T. Watson – cu 14 puncte și C. Everrett cu 13 puncte. O evoluție spectaculoasă a avut din nou W. Amis, care a marcat 12 puncte și a reușit 11 recuperări. ”Asesoft Ploiești vine după o victorie în Eurocup, iar rezultatul din această seară este cu atât mai frumos. Băieții au făcut un meci senzațional, într-o zi minunată pentru clubul nostru. Spadasina Ana-Maria Brânză a câștigat medalia de argint la etapa de Cupă Mondială, CSA Steaua Rangers a învins în deplasare la Progym Gheorghieni, iar baschetbaliștii au încheiat și ei cu victorie această zi cu totul specială. Dedicăm și noi rezultatul de astăzi tuturor militarilor, de ziua Armatei României!”, a declarat la finalul partidei Dragoș Barbu, managerul secției baschet Steaua CSM EximBank. Roș-albaștrii rămân neînvinși în actuala ediție a Ligii Naționale de Baschet.