2003

  • La concursul international de atletism de la Boston, S.U.A., Elena Iagar se clasează a doua în proba de 1500 m şi apoi câştigă proba de 1 milă în internaţionalul de la New York;
  • 5 medalii (1 aur, 2 argint, 2 bronz) pentru atleţii stelişti la Campionatele Balcanice de la Atena, Grecia; Elena Iagăr devine campioană balcanică în proba de 1.500 m;
  • Echipa de hochei pe gheaţă câştigă dubla manşă cu Sport Club Miercurea Ciuc în urma loviturilor de penalitate şi cucereşte titlul de Campioană Naţională cu scorul general de 3 – 0 în play-off;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză devine campioană balcanică de juniori cu echipa României şi cucereşte medalia de bronz la individual;
  • Luptătorul Petru Toarcă câştigă concursul internaţional din Bulgaria în proba de lupte libere, categoria 60 kg;
  • La internaţionalele de gimnastică ale României, desfăşurate la Ploieşti, Alexandra Eremia se impune la bârnă şi individual-compus, iar Floarea Leonida câştigă aurul la sol;
  • Echipa de rugby câştigă finala cu Dinamo la scor 38–19 (16-9) şi cucereşte titlul de Campioană Naţională; echipa de handbal pierde finala Cupei României în faţa formaţiei Fibrexnylon Săvineşti cu 26-31 (11-16), terminând pe locul al doilea;
  • La Campionatele Internaţionale ale României de la Bucuresşti, atleţii militari obţin un număr record de 13 medalii;
  • Floretista Roxana Scarlat câştigă medalia de bronz la individual în concursul de cupă mondială de la New York, S.U.A.;
  • Judoka Alina Dumitru devine campioană balcanică la Belgrad;

2003-dragos-coman

  • La Campionatele Mondiale de Natatie de la Barcelona, Dragoş Coman cucereşte medalia de bronz la 400 m liber, stabilind totodată şi un nou record naţional;
  • Ciclistul Tudor Oprea devine campion naţional la mountain bike;

2003-tudor-oprea

  • Canotorii Florin Curuea, Amos Iosub si Raul Ghebosu devin campioni mondiali de tineret în proba de 4 rame;
  • La mondialele de gimnastica de la Anaheim, S.U.A., stelistele Alexandra Eremia şi Floarea Leonida câştigă medalia de argint pe echipe;
  • Canotoarea Aurica Bărăscu – vicecampioană mondială cu echipajul de 8 + 1 la Milano, Italia;
  • Laura Cruceanu – calul Holtei şi Magda Isopescu – calul Dinamic câştigă medalia de argint cu reprezentativa României la Campionatul Balcanic din Turcia;
  • 5 medalii pentru sportivii steliști la Campionatul Mondial de Kaiac-Canoe de la Gainsville, S.U.A.; Silviu Simioncencu – campion mondial în proba de canoe dublu- 1000 m;
  • Medalie de bronz pentru George Grigore la Campionatul European de Karate Goju-Ryu din Portugalia, la kumite +80kg;
  • Motociclistul Gyorgy Pakay câştigă medalia de bronz la Campionatul Balcanic în proba de superbike;
  • Cu o componenţă 100% stelistă (Laura Badea, Roxana Scarlat, Cristina Stahl și Ecaterina Szabo), echipa de floretă a României câştigă medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Havana, Cuba; Roxana Scarlat mai câştigă o medalie de bronz şi în concursul individual;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză – campioană europeană de juniori, individual şi pe echipe;
  • La Jocurile Mondiale Militare din Catania, Italia, sportivii stelişti câştigă pentru România 20 medalii, dintre care 5 de aur, 6 de argint și 9 de bronz; Cristina Nicolau (atletism, triplusalt), Mihaela Botezan (atletism, 5000 m), Dragoş Coman (nataţie, 1500 m), Cezar Bădiţă (nataţie, 400 m mixt) şi echipa masculină de sabie (Dan Găureanu, Ciprian Porumb, Constantin Sandu) cuceresc titlurile de campioni mondiali militari.
Distribuire social media