Campionii sezonului regulat

Azi 29 martie, echipa de handbal masculin Steaua București a câștigat, în deplasare, împotriva echipei CSM Focșani 2007, scor 28-26 (16-15). A fost meciul din etapa XXV a Ligii Zimbrilor, Steaua acumulând după această victorie 58 de puncte. Echipa stelistă este pe prima poziție a clasamentului, urmată de AHC Potaissa Turda cu 55 de puncte.

Prima repriză a fost sub semnul echilibrului, scorul pe tabelă oscilând de ambele părți. În repriza a doua Steaua a deținut controlul partidei încă din start. Principalele atuuri ale roș-albaștrilor au fost circulația foarte bună a mingii și condiția fizică.

Grație acestei victorii handbaliști militari și-au asigurat matematic primul loc în sezonul regulat și implicit poziția de favorită principală la câștigarea titlului.

Pentru echipa noastră au marcat: Ionuț Georgescu (7), Marin Vegar (6), Andrei Mihalcea (5), Gabriel Florea (4), Alin Roșu (3), Samvel Aslanian (2), Huba Talas (1).

Ultimul meci din sezonul regulat, CSA Steaua – AHC DOBROGEA SUD, se va disputa la sala Concordia din Chiajna. Partida va avea loc în data de 12 aprilie, ora 18.00 și va fi transmisă de TVR HD.

În primul tur al play-off-ului, în 15 aprilie, pe teren propriu, Steaua va juca cu ocupanta locului 8, CS Minaur Baia Mare sau CSU Suceava.