Steaua București merge în finala Cupei României la handbal

Azi, 09 martie 2019, la Sala Polivalentă din Focșani, au avut loc semifinalele Cupei României Fan Courier, Final Four.

CSA Steaua Bucureşti şi SCM Politehnica Timişoara vor juca finala Cupei României la handbal masculin, duminică, 10 martie, ora 17.30 și va fi transmis de TVR 1 și TVR HD.

În prima semifinală s-au întâlnit de la ora 15.00 CSM Focşani 2007 – SCM Poli Timişoara, scor 18 – 25 (9 – 13).

În a doua semifinală, care a început cu 90 de minute întârziere din cauza incidentelor între galerii, Steaua București a câștigat în fața echipei Dinamo București, scor 26 – 25 (15 – 12).

Echipa militară s-a impus la cârma jocului încă din primele minute, dominând în prima repriză, reușind să conducă şi la şase goluri, 13-7 şi 14-8. La pauză ecartul a fost de trei goluri, 15-12.

Și în a doua repriză roș-albaștrii și-au impus jocul, Mohsen Babasafari, a făcut minuni pentru formația roș-albastră, blocând de 6 ori din situație de 1 la 1 cu adversarul. Dinamo s-a apropiat la un singur gol, 22-21, în minutul 51, a egalat cu 4 minute înaintea finalului, minutul 56, 25-25, dar Ionuţ Georgescu a marcat golul victoriei (minutul 59). La ultima fază a partidei Dinamo a ratat.

Gabriel Florea și portarul Mohsen Renani Babasafari au fost cei mai buni jucători ai echipei roș-albastre.

Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au marcat: Gabriel Florea 10 goluri, Marin Vegar 5, Samvel Aslanian 4, Ionuț Georgescu 3, Nemanja Grbovic 3, Ștefan Vujic 1.