ÎNCHIDEȚI
Meniu

1996

Laura Badea a pierdut in fata italiencei Valentina Vezzali, in preliminariile la floreta feminin, cu scorul de 8 - 15. 21.09.2000 - Sydney. Foto: Toni Salabasev © Mediafax Foto
  • La Campionatele Mondiale de Canotaj, Iulică Ruican și Dorin Alupei (schif 4+1 rame) cuceresc medalia de aur, iar Dimitrie Popescu (schif 2+1), Mărioara Popescu și Doina Ignat obțin medalii de argint;
  • După o medalie de bronz în Cupa Mondială, Laura Badea devine campioană europeană la Limoges (Franța);
  • La Jocurile Olimpice de la Atlanta, Laura Badea domină proba de floretă și se impune înaintea rivalelor sale Valentina Vezzali și Giovanna Trillini, cucerind titlul olimpic;
  • Alte șase sportive ale clubului devin campioane olimpice: Doina Ignat, Mărioara Popescu, Ioana Olteanu, Veronica Cochelea, Anca Tănase și Elena Georgescu (canotaj schif 8+1 rame);
  • Tot la Atlanta, Dan Burincă (inele), Antonel Borșan (C2-1.000 m), Laura Badea și Roxana Scarlat (floretă echipe) obțin medalii de argint;
  • La Campionatele Europene de Natație, Nicolae Butacu obține două medalii de argint (100 m liber și 200 m spate), iar Nicolae Ivan – o medalie de bronz (100 m liber);
  • Bilanț impresionant al sportivilor steliști la Jocurile Balcanice: 39 medalii, dintre care 20 de aur;
  • Campioni balcanici: Liliana Năstase (100 m garduri și 60 m garduri/sală), Laura Itcon (800 m), Gheorghe Tomoioagă (cros, echipe), Oana Mușunoiu (înălțime), Bogdan Tudor (lungime), Monica Iagăr (înălțime/sală), Loredana Diaconescu (natație – 5 titluri), Nicolae Ivan (natație – 3 titluri), Andreea Trufașu (natație, 4×100 m liber), Sorin Babii (pistol liber), Marius Vasile (pușcă aer comprimat) și Ioan Toman (skeet);
  • Printre medaliații balcanici cu argint – componenții reprezentativei de polo a României: Gelu Lisac, Robert Dinu, Nicolae Fulgeanu, Petru Sandală, Daniel Stemate, Istvan Molvai, Bogdan Rath și Cătălin Radu;
  • 68 de titluri de campion național pentru secția de natație (35 titluri la seniori); urmează tirul cu 41 titluri (16 la seniori) și atletismul (24 titluri);
  • Echipele de fotbal, handbal și hochei – campioane naționale, echipa de polo – locul 3 în campionat;
  • Cu 53 de medalii obținute în competițiile internaționale și 237 titluri de campion național, CSA Steaua este desemnat din nou ”cel mai bun club al României”;
  • Asociația Presei Sportive o desemnează pe Laura Badea drept ”sportiva anului”.

1987

  • Continuă ascensiunea Galinei Astafei – medalie de argint la europenele de juniori de la Birmingham, Marea Britanie;
  • Boxerul Daniel Măeran obține medalia de bronz la Campionatele Europene de la Torino;
  • La Rotterdam, în Olanda, Eugenia Golea devine campioană mondială cu echipa de gimnastică a României și câștigă argintul individual în proba de sărituri; la europenele de la Moscova, gimnasta stelistă cucerise alte două medalii: argint în proba de bârnă și bronz – la sărituri;
  • Nicu Vlad și înscrie în palmares încă 6 medalii: aur, argint și bronz la europenele la Reims, o medalie de aur și două de argint la Campionatele Mondiale de la Ostrava;
  • Un alt halterofil – Attila Czanka – pare decis să preia ștafeta marilor performanțe: 3 medalii de aur la europenele de juniori, 3 medalii de aur la mondialele de juniori de la Belgrad și încă 3 medalii (una de aur și două de argint) la Campionatele Europene de seniori de la Reims;
  • Judoka Florin Lascău – bronz la europenele de juniori de la Wroclaw, Polonia;
  • Singurul medaliat din acest an al secției de kaiac-canoe: Nicușor Uidilescu – o medalie de argint și una de bronz la Campionatele Mondiale de juniori de la Belgrad;
  • Luptătorii Vasile Andrei și Vasile Pușcașu – vicecampioni europeni la Tampere, Finlanda;
  • La mondialele de lupte de la Clermont Ferrand (Franța), Vasile Pușcașu obține medalia de argint, iar Vasile Andrei – pe cea de bronz;
  • Juniorii secției de lupte nu se lasă mai prejos, cucerind 7 medalii la Campionatele Europene de la Lodz (dintre care 3 de aur prin Radu Ana, Ender Memet și Dănuț Prefit);
  • La Campionatele Mondiale de Scrimă de la Lausanne (Elveția), floretista Elisabeta Tufan o învinge în finală pe Zita Funkenhauser din Germania și cucerește medalia de aur; Elisabeta mai obține o medalie de argint la echipe, împreună cu Claudia Grigorescu;
  • Elena Taciuc (tir) obține medalia de bronz la europenele de la Bratislava în proba de pistol aer comprimat;
  • La Campionatele Europene (probe de glonț) de la Lahti (Finlanda), Sorin Babii cucerește argintul probe de pistol liber, individual și pe echipe (împreună cu Liviu Stan);
  • Echipa de fotbal cucerește Supercupa Europei – Gavril Balint, Lucian Bălan, Ilie Bărbulescu, Miodrag Belodedici, Ladislau Bölöni, Adrian Bumbescu, Gheorghe Hagi, Ștefan Iovan, Marius Lăcătuș, Mihai Majearu, Victor Pițurcă, Dumitru Stângaciu, Tudorel Stoica.

1991

  • La Campionatele Mondiale de Atletism de la Tokyo, Liliana Năstase cucerește medalia de argint în proba de heptatlon, iar Ella Covacs – medalia de bronz la 800 m;
  • Anul juniorilor secției de haltere: 8 medalii la europenele de la Varna, prin Aurel Sârbu și Ladislau Vițchi – argint, Lucian Măxineanu, Aurel Sârbu (2), Ladislau Vițchi (2), Gelu Stănilă – bronz; alte 3 medalii la Campionatele Mondiale de la Wolnairstadt (Germania), prin Aurel Sârbu (2 medalii de argint) și Gelu Strănilă (medalie de bronz);
  • Floretista Claudia Grigorescu devine vicecampioană mondială la Budapesta, iar spadasinul Cornel Milan obține medalia de bronz la mondialele de tineret de la Istanbul;
  • Din nou medalie de bronz pentru Sorin Babii, la Campionatele Mondiale de la Stavangger (Norvegia);
  • Juniorul Iulian Raicea cucerește o medalie de argint în proba de pistol viteză la europenele de la Bologna, Italia.

1978

0-1978

  • În Regata preolimpică de la Roma, noul dublu de canoe – format din frații Gheorghe și Toma Simionov – termină învingător în trei probe;
  • 7 locuri întâi în întrecerile internaționale pentru secția de călărie, avându-i ca principali protagoniști pe Dania Popescu și Cornel Ilin;
  • Echipa de hochei câștigă Campionatul Național și Cupa României;
  • Constantin Alexandru – campion european, campion mondial la lupte greco-romane (categoria 48 kg);
  • Medalie de argint la mondialele de kaiac-canoe pentru cuplurile Gheorghe Simionov – Toma Simionov și Nicușor Eșanu – Ion Bârlădeanu;
  • Tenismanul Dumitru Hărărdău – dublu campion al României;
  • Constantin Alexandru este desemnat „cel mai bun sportiv al României în anul 1978”.

1981

  • Vasile Stângă, Cezar Drăgăniță și Marian Dumitru – campioni mondiali universitari;
  • Al 15-lea titlu de Campioană Națională pentru echipa de handbal Steaua, sub conducerea antrenorilor Cornel Oțelea și Otto Thellman;
  • Campionul olimpic Ion Corneliu – invitat la sesiunea Academiei Olimpice de la Atena;

0-1981 sanda toma

  • Sanda Toma (canotaj) – campioană mondială;
  • Mihai Dragomirescu – dublu campion european de juniori în proba de pistol;
  • Ion Corneliu (pistol viteză), Toma Simionov (canoe dublu), Romulus Nicolescu (pușcă) și Mihai Dragomirescu (pistol aer comprimat) – campioni balcanici;
  • Echipa masculină de floretă – medalie de bronz la Cupa Europei;
  • Ion Corneliu – vicecampion european la Titograd;
  • Elena Ghioroaie – campioană europeană cu echipa României la pistol standard, medalie de bronz la individual;
  • Handbalistul Radu Voina – invitat la Congresul Olimpic de la Baden-Baden;
  • Petru Kuki (floretă) – medalie de bronz la campionatele europene;

0-1981 volei macavei

  • Petre Ionescu, Sorin Macavei și Florin Mina – campioni mondiali universitari cu reprezentativa României de volei;
  • Toma Simionov – „cel mai bun sportiv al României”.

1990

  • Galina Astafei nu mai reușește să ”mențină ștacheta” la europenele de sală de la Glasgow, obținând doar medalia de bronz la săritura în înălțime;
  • Cu steliștii Gavril Balint, Ilie Dumitrescu, Gheorghe Hagi, Marius Lăcătuș, Silviu Lung și Iosif Rotariu în lot, naționala de fotbal a României se califică la turneul final al Campionatului Mondial din Italia;
  • În turneul final, toate golurile României au fost marcate de steliști: România – URSS 2-0 (Lăcătuș, min. 42 și 57), România – Camerun 1-2 (Balint, min. 88), România – Argentina 1-1 (Balint, min. 68);
  • Gimnastul Adrian Gal – medalie de bronz (sol) la Campionatele Europene de la Lausanne;
  • Halterofilii nu se dezmint nici în aest an: Nicu Vlad – 2 medalii de aur și 1 de bronz la mondialele de la Budapesta, 1 medalie de aur și 2 de argint la europenele de la Aalborg (Danemarca); Traian Cihărean – 1 medalie de aur și 2 de argint la europenele de la Aalborg; Attila Czanka – 3 medalii de aur, tot la Aalborg;
  • La Campionatele Mondiale de Kaiac-canoe de la Poznan, Vasile Lehaci cucerește două medalii de argint (canoe dublu pe 200 m și 10.000 m);
  • Doi vicecampioni europeni de lupte în ediția de la Poznan – Claudiu Tămăduianu și Iliuță Dăscălescu (acesta mai obține și o medalie de bronz la mondialele de juniori de la Tel Aviv, Israel);
  • Tenismanul Andrei Pavel repetă performanța lui Dinu Pescariu – medalie de aur la mondialele de juniori de la Zagreb în proba de simplu, categoria 15-16 ani;
  • Evoluție constantă a trăgătorului Sorin Babii – medalie de bronz în proba de pistol aer comprimat la Campionatele Europene de la Arnheim, Olanda.

2015

  • Obiectivele prioritare ale anului preolimpic s-au orientat în special spre participarea la cel mai important eveniment sportiv și anume Jocurile Olimpice de vară – Rio de Janeiro 2016…
  • Sportivii secției de atletism, Bianca RĂZOR (proba de alergare 400m), Florina PIERDEVARĂ (probele de alergare 800m/1500m), Alina ROTARU (săritura în lungime) obțin calificarea la JO de la Rio.
  • Bianca RĂZOR obține medalia aur în proba individuală de 400m la Campionatul European de Tineret, de la Tallin (Estonia) și la Campionatul Balcanic de seniori, Istambul. Totodată, la Istambul Bianca RĂZOR obține titlul de campioană balcanică, prin contribuția la proba de ștafetă 4x400m, împreună cu Florina PIERDEVARĂ;
  • Atleta Florina PIERDEVARĂ obține medalia de aur în proba de alergare 800m la Campionatul Balcanic;
  • Atleții probelor de alergare 800m și 3000m, Andrei ȘTEFANA și Mihaela NUNU devin campioni balcanici de sală;
  • Cristina NEGRU obține medalia de aur la proba de cros (echipe), la Campionatul Balcanic;
  • Echipa de baschet juniori U18 a CSA Steaua a devenit campioană națională;
  • Secția de canotaj a clubului adaugă în palmares un titlu mondial de tineret la proba 2 vâsle, prin Ioana VRÂNCEANU;
  • Junioara Simona RADIȘ devine campioană europeană și balcanică, în barca de 4 vâsle;
  • Contribuție și pentru Andreea ȘTEFAN în barca de 8+1 la câștigarea medaliei de aur, obținută la Campionatul European de juniori;
  • Senioarele Roxana COGIANU și Laura OPREA (calificată la JO de la Rio) câștigă medalia de bronz la Campionatul European de la Poznan (Polonia), în barca de 8+1, respectiv 2 rame;
  • Gimnaștul Marian DRĂGULESCU obține medalia de argint la Campionatul Mondial de la Glasgow (Scoția), în proba de sărituri, iar Marius BERBECAR obține medaliile de argint și bronz la paralele, în cadrul Campionatului European, respectiv Jocurile Europene de la Baku (Azerbaidjan);
  • Halterofilul junior Doru Ilie STOIAN a obținut medalia de bronz la Campionatul Mondial, la smuls și la total. Sportivul a câștigat și medalia de argint la total, în cadrul Campionatului European de Juniori, ocupând locul I la smuls;
  • Echipa de hochei pe gheață obține titlul de vicecampioană națională;
  • Judoka, Andreea CHIȚU (categoria 52kg) a reușit performanțele: locul I la Campionatul European de seniori și la Jocurile Europene de la Baku (Azerbaidjan), locul II la Campionatul Mondial de seniori. Astfel, s-a calificat la JO Rio;
  • Judoka Florin SELEA (categoria 60kg) a obținut medalia de aur, iar Adrian STOICA (categoria 66kg) a obținut medalia de argint la Campionatul Balcanic de Cadeți;
  • Elena MERONIAC și Florentina CAMINESCU, au obținut în probele de kaiac 2 – 1000m și kaiac 1 – 1000m medaliile de aur și de argint la Campionatul European de seniori. Sportiva Elena MERONIAC a mai câștigat o medalie de aur la Campionatul European de Tineret, în proba K4 – 1000m, obținând calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio;
  • Constantin MIRONESCU a devenit campion european de tineret în proba K4 – 1000m;
  • Canoiștii Leonid CARP, Ștefan STRAT, Petre CONDRAT și Iosif CHIRILĂ au obținut medalii de aur la Campionatele Mondiale și Europene, seniori și tineret, la probele C2 și C4 – 1000m;
  • De asemenea, secția Kaiac-Canoe a obținut reprezentare la JO Rio, prin calificarea sportivilor săi, Traian NEAGU, Petruș GAVRILĂ, Daniel BURCIU, în probele K2 și K4 – 1000m;
  • Nu în ultimul rând, sportivul paralimpic Iulian ȘERBAN a obținut calificarea la Jocurile Paralimpice de la Rio, în proba K1 – 200m;
  • Karateka Olga Cristina PANAIT (kumite echipe) și Florian Paul POPA au obținut medaliile de aur la individual (kumite -75kg) și la echipe, în cadrul Campionatului European seniori – Shito-Ryu. La Campionatul Mondial Goju Ryu seniori (kumite), karateka Florian Paul POPA a obținut medaliile de bronz;
  • La Campionatul European seniori – Shotokan ESKU (kumite WKF), sportiva Raluca BACIU (categoria – 68kg) a câștigat medaliile de aur la individual și pe echipe, atât la tineret cât și la seniori;
  • Secția sambo a adăugat un titlu mondial de tineret la palmaresul clubului, prin sportiva Codrina IONESCU (categoria 56kg);
  • Secția kempo a obținut 9 medalii de aur la Campionatele Mondiale și Europene de seniori, atât la individual cât și pe echipe, la stilurile KempoKick, Full Kempo, Semi Kempo, Knockdown și Submission, prin sportivii Liviu Dănuț IONESCU (categoria 70kg), Cristina STANCU, Mihaela SÂRBU, Alexandru PETROPAVLOSCHI și Alexandru MACOVEI (categoria 60kg);
  • Luptătoarea Alina VUC (categoria 48kg)a obținut medalia de argint la Campionatul European tineret;
  • Echipele, feminină și masculină, de polo pe apă ale CSA „Steaua” obțin medalia de aur și argint în campionatul național, ambele cucerind totodată Cupa României;
  • Echipa masculină de polo seniori acces până în semifinalele Cupei LEN, a doua competiție continentală la nivel de cluburi europene, ca importanță;
  • Juniorii U16 și U19 ai secției de rugby obțin locul I în campionatul național, iar echipa de juniori U17 câștigă Cupa României;
  • În formula Ana Maria POPESCU, Simona GHERMAN, Simona POP, echipa de spadă feminin a cucerit medaliile de aur la Campionatul European de seniori de la Montreux (Elveția), dar și medaliile de argint la Campionatul Mondial de la Moscova (Rusia). Totodată, echipa de spadă feminin a clubului a obținut medalia de aur la Jocurile Europene de la Baku (Azerbaidjan), fiind în poziție de calificare Jocurile Olimpice Rio de Janeiro;
  • Spadasina Ana Maria POPESCU (BRÂNZĂ) obține medalia de aur la proba individuală, iar Simona GHERMAN obține medalia de bronz la individual, în cadrul Jocurilor Europene de la Baku (Azerbaidjan). La masculin, sabrerul Alin BADEA contribuie la medalia de argint a echipei, la Jocurile Europene;
  • La Jocurile Mondiale Militare, echipa feminină de spadă, formată din Simona GHERMAN, Simona POP și Anca MĂROIU, obține locul II;
  • Sportiva Alexandra PREDESCU obține titlul de campioană mondială de cadeți, la proba individuală de sabie;
  • Echipa feminină de foretă, formată din Maria BOLDOR – BOGHIȚĂ, Mălina CĂLUGĂREANU, Anca SĂVEANU și Corina DAMASCHIN, obține locul II la Cupa Europei. Clubul Sportiv al Armatei „Steaua” a primit pentru a doua oară organizarea Cupei Europei – foretă feminin;

2008

  • La Campionatul Balcanic de sală de la Atena, atleții Daniela Domșa (3000 m), Elena Antoci (1500 m) și Adelina Gavrilă (triplu salt) cuceresc medaliile de aur;

2008-sandra-izbasa

  • Secția de box feminin obține două medalii importante, de argint, la Campionatul Mondial din China prin Steluța Duță (cat. 46 kg) și Adriana Hosu (cat. 86 kg);
  •  Canotoarea Roxana Cogianu devine campioană mondială de tineret cu echipajul României de 4 vâsle;
  • La Jocurile Olimpice de la Beijing, stelistele Rodica Șerban și Eniko Barabaș cuceresc medalia de bronz la canotaj cu echipajul de 8+1 al României;
  • Cel mai prolific an pentru gimnasta Sandra Izbașa, care cucerește trei medalii la Europenele de la Paris (aur cu echipa și individual la sol, argint la bârnă), 2 medalii la Cupa Mondială din Germania (aur la sol și bronz la bârnă); la Jocurile Olimpice de la Beijing, Sandra Izbașa cucerește titlul de Campioană Olimpică la sol, la care mai adaugă o medalie olimpică de bronz, pe echipe;
  • 2008-alina-dumitruEchipa de handbal Steaua MFA cucerește atât Cupa României, cât și titlul de Campioană Națională;
  • Echipa de Hochei pe gheață se impune cu 5-2 în finala cu CSM Brașov și câștigă Cupa României;
  • Alina Dumitru cucerește un nou titlu de campioană europeană la Lisabona și se impune absolut la J.O. de la Beijing, adjudecându-și medalia de aur și titlul de Campioană Olimpică în proba de 48 kg;

2008-ana-branza

 

  • Echipa de polo câștigă Cupa României, iar echipa de rugby în 7 câștigă titlul de campioană națională;
  •  Echipa de spadă feminin a CSA Steaua (Ana-Maria Brânză, Iuliana Măceșeanu, Simona Alexandru, Ana Zelanovschi) cucerește Cupa Campionilor Europeni;
  • Scrimeura Ana-Maria Brânză devine vice-campioană olimpică, cucerind medalia de argint la J.O. de la Beijing în proba de spadă individual.

 

 

1966

  • Trăgătorul Virgil Atanasiu devine campion mondial în proba de pistol viteză și cucerește, împreună cu Mihai Dumitriu, medalia de argint pe echipe;
  • Al 10-lea titlu de campioană națională pentru echipa de hochei pe gheață;
  • Agențiile internaționale de presă o desemnează pe Iolanda Balaș, pentru a 9-a oară consecutiv, cea mai bună performeră a lumii;
  • Tensimanul Ilie Năstase îl întrece pe Ion Țiriac cu 8-6, 6-4, 6-4 în finala Campionatelor Internaționale ale României;
  • Canoistul Andrei Igorov – învingător în regata de la Stockholm;
  • Ciclistul Ion Ardeleanu termină învingător cursa de la Alatri, Italia;
  • Medalie de bronz la Campionatele Europene pentru luptătorii Ion Baciu și Simion Popescu.

2011

  • La campionatul mondial de Shotokan de la Moscova, Cristina Panait câștigă medalia de aur cu echipa României și medalia de argint la individual;
  • Selina Alexandrescu se impune la Campionatul Balcanic de Călărie de la Istanbul, cucerind medalia de aur în proba de dresaj;
  • Stelistele Eniko Mironcic, Ionelia Zaharia și Roxana Cogianu își păstrează titlul de campioane europene impunându-se la Bled, în Slovenia, cu echipajul de 8+1 al României;
  • Gimnasta Sandra Izbașa devine dublă campioană europeană, la sol și sărituri;
  • Judoka Alina Dumitru câștigă un nou titlu de campioană europeană, al șaptelea din cariera sa;

2011-iulian-serban

  • Kaiacistul Iulian Șerban devine campion mondial de seniori la paracanoe, iar Cătălin Costache și Gabriel Gheoacă cuceresc medalia de argint la Campionatul Mondial de la Szeged în proba de canoe 4 – 1000 m;
  • Luptătorii Cristina Croitoru (48 kg) și George Bucur (60 kg) câștigă medaliile de bronz la Campionatul European de seniori de la Dortmund;
  • Motociclistul Adrian Ciujdea devine campion balcanic la clasa 125 cmc;

0-2011 spada

  • Echipa de spadă feminin a CSA Steaua formată din Ana-Maria Brânză, Simona Alexandru și Anca Măroiu, câștigă, pe rând, Cupa Campionilor Europeni de la Napoli, Campionatul European de seniori de la Sheffield și Campionatul Mondial Militar de la Rio de Janeiro;
  • 2011-roxana-tudoseLa Campionatul European de Tir de la Belgrad, Serbia, junioara Roxana Tudose cucerește medalia de aur și titlul de campioană europeană în proba de pușcă 60 focuri culcat, stabilind totodată și un nou record național al probei;
  • Echipa de baschet încheie asocierea cu Turabo și își reîncepe parcursul în campionatul național din Divizia B.

1948

0-1948 (1)

  • Se înființează 5 secții sportive: motociclism, rugby, handbal, baschet, ciclism;
  • AS Armata se transformă în Clubul Sportiv Central al Armatei;
  • Atletul Dumitru Tălmaciu devine primul sportiv militar care doboară un record al României, în proba de 3.000 m.

1994

  • Recordmanul României George Boroi cucerește medalia de argint la Campionatele Europene de sală în proba de 60 m garduri (fiind învins de campionul mondial en-titre Colin Jackson); medalie de argint obține și Ellla Kovacs la 800 m;
  • Iulică Ruican și Florian Tudor se impun la Campionatele Mondiale de Canotaj, cucerind medalia de aur la schif 4+1 rame;
  • După ce cucerește titlul European de juniori la sol, gimnasta Claudia Presecan mai obține o medalie de aur pe echipe la Campionatele Mondiale de seniori;
  • Campioană a României, echipa de handbal reușește un parcurs foarte bun și în Cupa EHF, unde se clasează în final pe locul al III-lea, obținând medalia de bronz;
  • Alexandru Lungu (judo, +95 kg) – campion european, campion mondial;
  • Romică Șerban și Daniel Stoean – vicecampioni mondiali de juniori la K2-200 m și K4-200 m;
  • Cinci medalii la Campionatele Europene de juniori (dintre care două de aur) pentru înotătoarea Lorena Diaconescu;
  • Rugbiștii Gheorghe Leonte, Traian Oroian, Cătălin Drăguceanu, Lucian Colceru, Marius Nedelcu și Alexandru Gealpău – medalie de bronz cu echipa României la Campionatul European;
  • Halterofilii Marius Cihărean și Florin Avram – campioni mondiali;
  • Laura Badea și Claudia Grigorescu devin campioane mondiale cu echipa de floretă a României și primesc la sfârșitul anului ”Trofeul național pentru sport” din partea Ministerului Tineretului și Sportului; la Campionatele Europene de seniori, Laura Badea cucerise medalia de argint la individual;
  • Claudia Presecan (gimnastică) – campioană europeană, campioană mondială;
  • Cu aportul steliștilor Gheorghe hagi, Dan Petrescu, Miodrag Belodedici, Ilie Dumitrescu, Basarab Panduru și Constantin Gâlcă, naționala de fotbal a României obține cea mai bună performanță din istoria participării la Campionatele Mondiale – locul 6 la turneul final din SUA;
  • Cu 46 de titluri naționale, secția de natație domină competițiile interne, alături de secția de tir (25 titluri) și cea de haltere (18 titluri);
  • Echipele de fotbal, handbal și polo – campioane naționale;
  • CSA Steaua este desemnat cel mai bun club al României și primește ”Trofeul național pentru sport”.

Ultimele stiri