ÎNCHIDEȚI
Meniu

1995

  • Laura Badea – campioană mondială la floretă feminin individual; împreună cu Elisabeta Tufan și Claudia Grigorescu cucerește și medalia de argint pe echipe;
  • Claudia Presecan obține o nouă medalie de aur, pe echipe, la campionatele mondiale de gimnastică;
  • Sorin Babii – campion european în proba de pistol liber;
  • Laura Itcon (800 m) și Bogdan Tudor (lungime) devin campioni balcanici; Călăreții Marius Curtezanu/Sorg, Alina Alexandrescu/Semeț și Cristina Călin/Șerpaș – campioni balcanici în proba de dresaj-echipe;
  • Handbaliștii Ștefan Laufceac, Marius Ionescu, Marius Florea și Ion Sărățean devin, la rândul lor, campioni balcanici;
  • Trăgătorii Marin Matei și Ioan Toman se impun la campionatele mondiale de tir, cucerind medalia de aur în proba de talere – skeet, echipe;
  • Zece sportivi steliști obțin medalii de argint la campionatele mondiale: Doina Ignat, Ioana Olteanu, Dobrița Preda, Anca Tănase, Veronica Cochelea (canotaj, schif 8+1 rame), Dan Burincă (gimnastică, inele), Petru Sudureac (lupte greco-romane), Romică Șerban, Daniel Șerban (kaiac 2-200 m) și Antonel Borșan (C4 -500 m și C2-1.000 m);
  • Medalie de bronz la Campionatele Mondiale de natație pentru Nicolae Butacu și Nicolae Ivan în proba de 4×100 m liber;
  • Cele mai multe titluri de campion național sunt obținute de secțiile de tir (31 titluri), atletism (27 titluri) și canotaj (26 titluri);
  • Echipele de handbal și hochei pe gheață – campioane naționale;
  • Laura Badea este desemnată ”sportiva anului”, iar CSA Steaua – ”clubul nr. 1” al României.

1996

Laura Badea a pierdut in fata italiencei Valentina Vezzali, in preliminariile la floreta feminin, cu scorul de 8 - 15. 21.09.2000 - Sydney. Foto: Toni Salabasev © Mediafax Foto
  • La Campionatele Mondiale de Canotaj, Iulică Ruican și Dorin Alupei (schif 4+1 rame) cuceresc medalia de aur, iar Dimitrie Popescu (schif 2+1), Mărioara Popescu și Doina Ignat obțin medalii de argint;
  • După o medalie de bronz în Cupa Mondială, Laura Badea devine campioană europeană la Limoges (Franța);
  • La Jocurile Olimpice de la Atlanta, Laura Badea domină proba de floretă și se impune înaintea rivalelor sale Valentina Vezzali și Giovanna Trillini, cucerind titlul olimpic;
  • Alte șase sportive ale clubului devin campioane olimpice: Doina Ignat, Mărioara Popescu, Ioana Olteanu, Veronica Cochelea, Anca Tănase și Elena Georgescu (canotaj schif 8+1 rame);
  • Tot la Atlanta, Dan Burincă (inele), Antonel Borșan (C2-1.000 m), Laura Badea și Roxana Scarlat (floretă echipe) obțin medalii de argint;
  • La Campionatele Europene de Natație, Nicolae Butacu obține două medalii de argint (100 m liber și 200 m spate), iar Nicolae Ivan – o medalie de bronz (100 m liber);
  • Bilanț impresionant al sportivilor steliști la Jocurile Balcanice: 39 medalii, dintre care 20 de aur;
  • Campioni balcanici: Liliana Năstase (100 m garduri și 60 m garduri/sală), Laura Itcon (800 m), Gheorghe Tomoioagă (cros, echipe), Oana Mușunoiu (înălțime), Bogdan Tudor (lungime), Monica Iagăr (înălțime/sală), Loredana Diaconescu (natație – 5 titluri), Nicolae Ivan (natație – 3 titluri), Andreea Trufașu (natație, 4×100 m liber), Sorin Babii (pistol liber), Marius Vasile (pușcă aer comprimat) și Ioan Toman (skeet);
  • Printre medaliații balcanici cu argint – componenții reprezentativei de polo a României: Gelu Lisac, Robert Dinu, Nicolae Fulgeanu, Petru Sandală, Daniel Stemate, Istvan Molvai, Bogdan Rath și Cătălin Radu;
  • 68 de titluri de campion național pentru secția de natație (35 titluri la seniori); urmează tirul cu 41 titluri (16 la seniori) și atletismul (24 titluri);
  • Echipele de fotbal, handbal și hochei – campioane naționale, echipa de polo – locul 3 în campionat;
  • Cu 53 de medalii obținute în competițiile internaționale și 237 titluri de campion național, CSA Steaua este desemnat din nou ”cel mai bun club al României”;
  • Asociația Presei Sportive o desemnează pe Laura Badea drept ”sportiva anului”.

1997

1997-steaua-aniversare

  • Canotoarele Viorica Susanu, Ioana Olteanu, Veronica Cochelea, Anca Tănase, Doina Ignat și Elena Georgescu – campioane mondiale la Aiguebelette, Franța;

1997-monica-iagar

  • Gimnasta Claudia Presecan devine campioană mondială la Lausanne, pentru a treia oară consecutiv;
  • La europenele de scrimă de la Gdansk, Laura Badea cucerește medalia de aur, iar Roxana Scarlat pe cea de argint;
  • Antonel Borșan – campion mondial la canotaj în proba de canoe 4, pe 1000 m;
  • Floretistele Laura Badea și Roxana Scarlat cuceresc medalia de argint pe echipe la mondialele de scrimă de la Cape Town;
  • Medalie de argint pentru Monica Iagăr (înălțime) și medalie de bronz pentru Cristina Nicolau (lungime) la Jocurile Mondiale Universitare;
  • Sportivii steliști cuceresc 15 medalii de aur la Jocurile Balcanice;
  • CSA Steaua București este desemnat din nou ”Clubul nr. 1 al României”, cu 68 medalii în competițiile internaționale și 194 titluri de campion național.

1998

0-1998 roxana scarlat

  • La mondialele de canotaj de la Cologne, Magdalena Dumitrache, Ioana Olteanu, Veronica Cochelea și Doina Ignat cuceresc medalia de aur cu echipajul de schif 8+1 rame;
  • Medalie de argint la Campionatul Mondial de Scrimă de la Chaux-de-Fonds pentru floretistele Laura Badea, Roxana Scarlat, Reka Szabo și Claudia Grigorescu;
  • Săritoarea în înălțime Monica Iagăr cucerește două titluri de campioană europeană la Valencia, Spania (sală) și la Budapesta, Ungaria (outdoor);
  • Claudia Presecan – campioană europeană la St. Petersburg;
  • Medalie de bronz pentru Reka Szabo (floretă) la Campionatele Europene de la Plovdiv;
  • Doina Ignat, Ioana Olteanu, Magdalena Dumitrache și Veronica Cochelea sunt desemnate ”cele mai bune sportive ale României”;
  • CSA Steaua București – din nou, ”Clubul nr.1 al României”.

1999

1999-reka-szabo

  • Medalie de aur la Campionatele Mondiale de Canotaj din Canada pentru stelistele Ioana Olteanu, Aurica Chiriță, Magdalena Dumitrache și Mărioara Popescu;
  • Kaiaciștii Sorin Petcu, Vasile Curuzan și Romică Șerban cuceresc medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Milano, în proba de kaiac 4, pe 1000 m;
  • Înotătorul Dragoș Coman câștigă medalia de argint la Campionatele Europene de la Istanbul;
  • Florin Huidu (canoe 4 – 500 m) – medalie de argint la europenele de la Zagreb;
  • Medalie de argint la Campionatul European de Scrimă pentru Laura Badea, Roxana Scarlat, Claudia Grigorescu, Reka Szabo (floretă echipe) și Dan Găureanu (sabie echipe);
  • Monica Iagăr (înălțime) și Lorena Diaconescu (înot, 100 m liber) – campioane mondiale universitare;
  • Ioana Olteanu, Aurica Chiriță, Magdalena Dumitrache și Ioana Olteanu – din nou, ”cele mai bune sportive ale României”.

2000

2000-silvia-stroescu

  • Se înființează secția de Karate modern;
  • Medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Sydney pentru Loredana Boboc, Claudia Presecan (gimnastică echipe), Veronica Cochelea, Magdalena Dumitrache și Ioana Olteanu (canotaj);
  • Atleta Oana Pantelimon cucerește bronzul olimpic la săritura în înălțime;
  • Canotoarele Crina Serediuc, Mărioara Popescu și Aurica Chiriță devin campioane mondiale la Zagreb, în Croația;
  • Karatistul Laurențiu Encică cucerește primul titlu de Campion Mondial al secției;
  • La Campionatul European de Natație de la Helsinki, Finlanda, Lorena Diaconescu cucerește medalia de aur în proba de 4×200 m liber;
  • Medalii de argint la campionatele europene pentru Cristina Nicolau (triplu salt – Gent, Belgia), Dorin Petcu (gimnastică – Brenen, Germania), Dragoș Coman, Cezar Bădiță (natație – Helsinki, Finlanda), Roxana Scarlat, Reka Szabo, Laura Badea și Claudia Vanță (floretă echipe – Madeira, Portugalia);

2000-oana-pantelimon

  • Echipa masculină de sabie (Adrian Cârlescu, Mihai Covaliu, Costel Dănciulescu, Dan Găureanu, Cristian Lupu, Constantin Sandu) – medalie de aur la Cupa Europei;
  • Adrian Toader cucerește medalia de bronz la Campionatul European de Pentatlon Modern;
  • CSA Steaua își trece în palmares 81 de medalii în competițiile internaționale și 298 titluri de campion național.

2001

2001-loredana-boboc

  • Ia ființă secția de triatlon;
  • Loredana Boboc, Silvia Stroescu și Carmen Ionescu devin campioane mondiale cu echipa feminină de gimnastică a României la Gent, Belgia;
  • Vasile Măstăcan (canotaj, 8+1) – campion mondial la Lucerna, în Elveția;
  • Medalie de aur la mondialele de la Poznan pentru canotorul Mihai Vartolomei;
  • Medalii de argint la Campionatele Mondiale: Aurica Chiriță, Natalița Berteanu, Mihaela Năstase (canotaj, 8+1) – Lucerna, Mihail Vartolomei (canoe dublu, 200 m), Vasile Curuzan, Magyar Geza și Romică Șerban (kaiac 4 – 500 m) – Poznan;
  • Camelia Potec cucerește medalia de bronz în proba de 200 m liber la Campionatele Mondiale de Natație de la Fukuoka, Japonia;
  • La Campionatele Mondiale de Scrimă de la Nimes, Roxana Scarlat (floretă) și Dan Găureanu (sabie echipe) cuceresc medalii de bronz;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză devine campioană mondială de cadeți – primul titlu mondial din istoria spadei românești;
  • Mihail Vartolomei – campion european în proba de canoe dublu, 200 m;
  • Echipa de floretă feminin (Laura Badea, Reka Szabo, Roxana Scarlat și Cristina Stahl) cucerește Cupa Europei;
  • Înotătoarea Camelia Potec – 2 medalii de aur la Jocurile Mondiale Universitare; Dragoș Coman – medalie de argint;
  • Stelian Tufaru (atletism, 800 m), Petre Condrat (canoe simplu, 1000 m), Ioan Toman (skeet, individual) – campioni balcanici;
  • Trăgătorul Iulică Cazan cucerește medalia de bronz la Campionatele Europene de tir, în proba de pistol viteză (echipe);

2001-camelia-potec

  • Camelia Potec – dublă campioană mondială universitară în probele 200 m liber și 400 m liber;
  • Echipele de handbal și hochei – campioane naționale.

2002

  • Canotorii Gheorghiță Munteanu și Florin Curuea – campioni mondiali în proba de schif 4 rame;
  • Călărețul Bogdan Simion (cu Naum) – campion balcanic de juniori;
  • 9 titluri balcanice pentru secția de atletism;
  • Gimnaștii steliști cuceresc 5 medalii la Campionatele Europene, dintre care 2 de aur (Floarea Leonida – bârnă, juniori și Constantin Covaci – echipe) și 3 de argint (2 la individual prin Floarea Leonida la sol și individual-compus, 1 la echipe prin Alexandra Eremia și Floarea Leonida);
  • Marius Burcea obține două medalii de argint și una de bronz la Campionatul European de Haltere;
  • 30 titluri naționale pentru secția de haltere;
  • Echipa de hochei pe gheață – campioană națională;

2002-alina-dumitru

  • Alina Dumitru (judo) – medalie de bronz la Campionatele Europene de seniori, locul al doilea în Cupa Mondială;
  • Mari sucese internaționale ale secției de kaiac-canoe: Mihai Vartolomei (canoe 4) – campion mondial; Silviu Simioncencu (canoe 2), Gabriel Talpă și Mihai Comandașu (canoe dublu) – campioni europeni; Petre Condrat și Anca Mateescu – campioni mondiali universitari;
  • 3 medalii la Campionatul European de Natație – una de argint, prin Camelia Potec și două de bronz – prin Dragoș Coman și Camelia Potec;
  • Comportare excelentă a înotătorilor steliști la Campionatele Mondiale Militare: 11 medalii dintre care 5 de aur, 3 de argint și 3 de bronz; Camelia Potec (200 m liber) și Dragoș Coman (1500 m liber) stabilesc noi recorduri mondiale militare;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză devine campioană mondială de juniori și cucerește medalia de bronz la mondialele de seniori;
  • Revenire de succes în activitatea competițională a floretistei Laura Badea-Cârlescu: campioană națională, vicecampioană europeană;
  • Echipa feminină de floretă (Laura Badea-Cârlescu, Roxana Scarlat, Cristina Stahl, Reka Szabo) cucerește medalia de bronz la Campionatele Mondiale, iar Roxana Scarlat mai cucerește o medalie, tot de bronz, la individual;

2002-simioncencu

  • Două medalii (argint și bronz) în Cupa Mondială pentru trăgătorul Sorin Babii;
  • Echipa de volei promovează în Divizia Națională, după doi ani de absență;
  • La Palatul Cercului Militar Național se organizează sărbătorirea a 55 de ani de la înființarea clubului în cadrul spectacolului aniversar ”Legendele Stelei”, transmis în direct de postul național de televiziune;
  • Silviu Simioncencu și Camelia Potec sunt desemnați ”cei mai buni sportivi ai CSA Steaua București în anul 2002”, iar echipa de hochei – ”echipa anului”;
  • Bilanț meritoriu al clubului la sfârșit de an: 107 medalii în competițiile internaționale, 170 titluri de campion național și 4 Cupe ale României.

2003

  • La concursul international de atletism de la Boston, S.U.A., Elena Iagar se clasează a doua în proba de 1500 m şi apoi câştigă proba de 1 milă în internaţionalul de la New York;
  • 5 medalii (1 aur, 2 argint, 2 bronz) pentru atleţii stelişti la Campionatele Balcanice de la Atena, Grecia; Elena Iagăr devine campioană balcanică în proba de 1.500 m;
  • Echipa de hochei pe gheaţă câştigă dubla manşă cu Sport Club Miercurea Ciuc în urma loviturilor de penalitate şi cucereşte titlul de Campioană Naţională cu scorul general de 3 – 0 în play-off;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză devine campioană balcanică de juniori cu echipa României şi cucereşte medalia de bronz la individual;
  • Luptătorul Petru Toarcă câştigă concursul internaţional din Bulgaria în proba de lupte libere, categoria 60 kg;
  • La internaţionalele de gimnastică ale României, desfăşurate la Ploieşti, Alexandra Eremia se impune la bârnă şi individual-compus, iar Floarea Leonida câştigă aurul la sol;
  • Echipa de rugby câştigă finala cu Dinamo la scor 38–19 (16-9) şi cucereşte titlul de Campioană Naţională; echipa de handbal pierde finala Cupei României în faţa formaţiei Fibrexnylon Săvineşti cu 26-31 (11-16), terminând pe locul al doilea;
  • La Campionatele Internaţionale ale României de la Bucuresşti, atleţii militari obţin un număr record de 13 medalii;
  • Floretista Roxana Scarlat câştigă medalia de bronz la individual în concursul de cupă mondială de la New York, S.U.A.;
  • Judoka Alina Dumitru devine campioană balcanică la Belgrad;

2003-dragos-coman

  • La Campionatele Mondiale de Natatie de la Barcelona, Dragoş Coman cucereşte medalia de bronz la 400 m liber, stabilind totodată şi un nou record naţional;
  • Ciclistul Tudor Oprea devine campion naţional la mountain bike;

2003-tudor-oprea

  • Canotorii Florin Curuea, Amos Iosub si Raul Ghebosu devin campioni mondiali de tineret în proba de 4 rame;
  • La mondialele de gimnastica de la Anaheim, S.U.A., stelistele Alexandra Eremia şi Floarea Leonida câştigă medalia de argint pe echipe;
  • Canotoarea Aurica Bărăscu – vicecampioană mondială cu echipajul de 8 + 1 la Milano, Italia;
  • Laura Cruceanu – calul Holtei şi Magda Isopescu – calul Dinamic câştigă medalia de argint cu reprezentativa României la Campionatul Balcanic din Turcia;
  • 5 medalii pentru sportivii steliști la Campionatul Mondial de Kaiac-Canoe de la Gainsville, S.U.A.; Silviu Simioncencu – campion mondial în proba de canoe dublu- 1000 m;
  • Medalie de bronz pentru George Grigore la Campionatul European de Karate Goju-Ryu din Portugalia, la kumite +80kg;
  • Motociclistul Gyorgy Pakay câştigă medalia de bronz la Campionatul Balcanic în proba de superbike;
  • Cu o componenţă 100% stelistă (Laura Badea, Roxana Scarlat, Cristina Stahl și Ecaterina Szabo), echipa de floretă a României câştigă medalia de bronz la Campionatul Mondial de la Havana, Cuba; Roxana Scarlat mai câştigă o medalie de bronz şi în concursul individual;
  • Spadasina Ana-Maria Brânză – campioană europeană de juniori, individual şi pe echipe;
  • La Jocurile Mondiale Militare din Catania, Italia, sportivii stelişti câştigă pentru România 20 medalii, dintre care 5 de aur, 6 de argint și 9 de bronz; Cristina Nicolau (atletism, triplusalt), Mihaela Botezan (atletism, 5000 m), Dragoş Coman (nataţie, 1500 m), Cezar Bădiţă (nataţie, 400 m mixt) şi echipa masculină de sabie (Dan Găureanu, Ciprian Porumb, Constantin Sandu) cuceresc titlurile de campioni mondiali militari.

2004

  • Salbă de medalii pentru CSA Steaua cu ocazia Campionatelor Europene de Kaiac-Canoe de la Poznan, Polonia, prin prestația excelentă a sportivilor Petre Condrat (2 medalii de aur și 2 de argint) și Silviu Simioncencu (o medalie de aur și una de bronz);
  • După titlul de campion balcanic și o medalie de bronz la Cupa Europei, atletul Ștefan Vasilache stabilește o premieră în atletismul românesc – cel mai bun rezultat masculin din istorie – prin medalia de bronz cucerită la Campionatele Mondiale de sală de la Budapesta în proba de săritură în înălțime;
  • Înotătorul Dragoș Coman cucerește medalia de bronz în proba de 1.500 m liber la Campionatul Mondial din S.U.A. și încă două medalii de bronz la Campionatele Europene de la Madrid, Spania (400 m liber și 1.500 m liber);
  • Judoka Alina Dumitru începe să se impună în competițiile internaționale, cucerind primul său titlu de campioană europeană la seniori;
  • La Campionatele Europene de Scrimă de la Copenhaga, Danemarca, echipa de floretă a României (cu stelistele Laura Badea și Roxana Scarlat în prim-plan) cucerește medalia de aur; Laura Badea câștigă titlul de campioană europeană la individual, iar Roxana Scarlat medalia de bronz; o altă medalie de bronz este obținută în proba de sabie individual de către Cătălina Gheorghițoaia;
  • Spadasina Ana-Maria Brânza devine campioană mondială de juniori și vice-campioană mondială militară la seniori;

0-2004 alexandra eremia

  • La Jocurile Olimpice de vară de la Atena, Grecia, patru sportive ale CSA Steaua cuceresc cel mai înalt titlu sportiv, devenind campioane olimpice: Aurica Bărascu-Chiriță (schif 8+1), Camelia Potec (natație, 200 m liber), Alexandra Eremia și Silvia Stroescu (gimnastică, echipe); gimnasta Alexandra Eremia mai obține o medalie de bronz individual, la bârnă;

2004-potec-camelia

  • An de excepție pentru înotătoarea Camelia Potec: 4 medalii la europenele de la Madrid, Spania (o medalie de aur și titlul de campioană europeană la 200 m liber, o medalie de argint la 400 m liber și două medalii de bronz la 800 m liber și ștafetă 4×200 m liber); sportiva se clasează pe un excelent loc secund în clasamentul general 2003-2004 al Cupei Mondiale și obține nu mai puțin de 11 titluri de campioană națională; într-o festivitate desfășurată la sediul Ministerului Apărării Naționale, Camelia Potec este desemnată Sportiva Anului 2004.

2005

  • Silviu Simioncencu (canoe) reușește două performanțe de excepție, cucerind atât titlul de campion european, cât și pe cel de campion mondial;
  • Un alt canoist – Vasile Ștefan – devine campion european de tineret și mai cucerește alte 3 medalii europene (bronz la tineret, argint și bronz la seniori);
  • Echipa de floretă feminin (Roxana Scarlat, Cristina Stahl, Cristina Ghiță) cucerește Cupa Europei și medalia de bronz la Campionatele Europene;

2005-floreta

  • În aceeași formulă, floretistele steliste reușesc o performanță excelentă, devenind vicecampioane mondiale cu echipa României;
  • Halterofila Roxana Cocoș câștigă 6 medalii europene la juniori I și II, dintre care una de aur, trei de argint și două de bronz;
  • Canotoarea Eniko Barabas – dublă campioană mondială, la seniori și tineret;
  • La Campionatele Europene de atletism, Elena Iagăr cucerește medalia de aur și titlul de campioană europeană; ea mai câștigă o medalie de aur și la Campionatul Balcanic;
  • Tânăra speranță a secției de gimnastică – Sandra Izbașa – începe să se impună pe plan național: 5 titluri de campioana națională la juniori și 3 la seniori;
  • Cu steliștii Florin Mușat, Alexandru Matei, Berttini Nenciu și George Georgescu în lot, reprezentativa de polo a României se clasează pe un onorant loc VI la Campionatul Mondial;

0-2005 alin jivan

  • Gimnastul Alin Jivan cucerește medalia de bronz la Campionatul Mondial și două medalii (una de argint și una de bronz) la Cupa Mondială;
  • Comportare excelentă a scrimerilor militari la Campionatul Mondial Militar de Scrima de la Grosseto, Italia – care duc Romania pe locul secund în clasamentul general; spadasina Ana-Maria Brânză devine campioană mondială militară, iar echipele de floretă feminin și spadă feminin cuceresc medaliile de argint;
  • Medalie mondială de aur (echipe) pentru atleta Mihaela Botezan;
  • Alina Dumitru (judo) obține al doilea său titlu de campioană europeană și o medalie de bronz la Campionatul Mondial;
  • Înotătoarea Camelia Potec – campioană mondială universitară;
  • Sportivii Alin Jivan (gimnasticăă) și Alina Dumitru (judo) primesc titlurile de sportivul și sportiva anului 2005, iar echipa de polo pe apă – echipa anului 2005.

2006

  • Gimnastul Alin Jivan cucereşte medalia de argint la Campionatul European de Seniori;
  • Halterofilii Antoniu Buci şi Roxana Cocoş devin campioni europeni de cadeţi la categoria 56 kg, respectiv 58 kg (smuls, aruncat şi total);
  • Alina Dumitru (judo) – campioană mondială militară la categoria 48 kg;
  • În primul an de activitate al secţiei de box feminin, Adriana Hosu cucereşte medalia de bronz la campionatul mondial şi încă o medalie, tot de bronz, la campionatul european;
  • La campionatul mondial militar de lupte, Petru Toarcă obţine medalia de aur la lupte libere;

0-2006 petru toarca

  • Dominaţie clară a înotătoarei Camelia Potec la Campionatele Mondiale Militare de Nataţie: 3 medalii de aur şi una de argint;
  • Luptătoarea Cristina Croitoru cucereşte medalia de bronz la Campionatele Europene de seniori;
  • Spadasinele Ana-Maria Brânză şi Iuliana Măceşeanu – medalie de aur la Campionatele Europene, medalie de argint la Cupa Campionilor Europeni, campioane mondiale militare;
  • Echipa de floretă feminin (Roxana Scarlat, Cristina Ghiţă, Cristina Stahl) cucereşte medalia de argint la Campionatele Europene şi medalia de aur la Campionatul Mondial Militar;
  • Gimnasta Sandra Izbaşa, consacrată deja pe plan naţional, îşi incepe ascensiunea internaţională: 2 medalii la Campionatul Mondial (argint la bârnă şi bronz la individual-compus) şi 3 medalii la Campionatul European (aur la sol, bronz la bârnă şi argint pe echipe);
  • Canotoarele Adelina Cogeanu si Ionela Neacşu – campioane mondiale de tineret la 4 vâsle fără cârmaci, campioane mondiale universitare la 4 rame fără cârmaci;
  • Cu steliştii Silviu Simioncencu și Gabriel Talpă, echipa României de canoe 4 cucereşte titlul de Campioană Europeană şi medalia de bronz la Campionatele Mondiale;

2006-z

  • Performanță de răsunet a echipei de handbal masculin, condusă de antrenorii Vasile Stânga şi Nicolae Munteanu – câştigarea Challenge Cup (pentru prima dată, după 17 ani, când o echipă românească de handbal masculin câştigă o cupă europeană);
  • Senzaţională revenire a sporturilor de echipă în cadrul clubului: după 11 ani, CSA Steaua îşi trece în palmares trei titluri naţionale la jocurile sportive, prin echipele de hochei pe gheaţă, polo şi rugby – si tot trei Cupe ale Romaniei, obținute de aceleași echipe;
  • La festivitatea de sfârşit de an, gimnasta Sandra Izbaşa primeşte titlul de “Sportiva anului 2006”, iar echipa de handbal – „Echipa anului 2006”.

Ultimele stiri