Victorie în Liga Zimbrilor

Sâmbătă, 10 noiembrie, la Suceava, a avut loc etapa a IX-a a Ligii Zimbrilor la handbal masculin, vicecampioana României întâlnind CSU Suceava.

În fața a aproximativ 400 de spectatori, echipa de handbal Steaua București s-a impus cu scorul 28-25 (15-10) , pe terenul penultimei clasate, la capătul unei partide în care a condus tot meciul.

După această partidă antrenorul Stelei, Ovidiu Mihăilă, a declarat: „Meciul și implicit victoria de la Suceava au închis o săptămână frumoasă. Aceasta echipă trebuie să urce treptat acolo unde îi e locul, este timp suficient. Dar, pentru moment, tot colectivul tehnic ne bucurăm pentru băieți, pentru că o parte dintre ei au câștigat meciul de la Skopje, iar ceilalți, care au rămas acasă, au câștigat azi un meci important la fel ca cel de la Skopje. Cel mai important este faptul că am terminat o săptămână fără accidentați. Nu este ușor să câștigi la Suceava, dar am facut un joc bun, care ne dă speranțe pentru meciurile următoare. Acești băieți, chiar dacă sunt puțini, fac sacrificii extraordinare și trebuie respectați.”

Pentru roș-albaștri au jucat și marcat: Stănescu, Babasafari, Merlă – Florea (7), Humet (7), Grbovic (6), Milosevic (5), Georgescu (2), Johannson (1), Stavrositu, Becheru, Vegar, Constantina, Kedzo, Bizău.

Săptămâna viitoare, la sala Concordia din Chiajna, este programat meciul Steaua București – CS Dinamo București. Partida va avea loc în data de 14 noiembrie, ora 21.00 și va fi transmisă de TVR 1.

Distribuire social media